Rosemarie Le Gallais – první dáma značky Swarovski

Narození proslulé značky Swarovski sahá do let 1892 – 1895, kdy si mladý talentovaný brusič skla Daniel Swartz nechává patentovat revoluční vynález pro broušení skla za využití nastupující elektrické energie. Ihned po úspěšném uplatnění svého vynálezu zakládá mladý severočech značku Swarovski a začíná s výrobou bižuterie a šperků. S finanční pomocí svého francouzského přítele Armanda Kossmana podnik expanduje do celého světa a řízení firmy postupně přebírají potomci Daniela Swartze Swarovski.

V roce 1956 zakladatel Swarovski umírá a vedení společnosti se definitivně ujímá syn Wilhelm. Značka Swarovski nebývale roste a upevňuje své postavení jedničky na trhu se šperky a bižuterií a neustále přichází s novými technologiemi, inovacemi a produkty. V sedmdesátých letech začínají šperky Swarovski koketovat s prostředím modního návrhářství, ale dnešní postavení v tomto světě získává teprve v devadesátých letech pod vedením vizionářské umělecké ředitelky Rosemarie Le Gallais .

První kolekci módních šperků a bižuterie uvedla značka Swarovski v roce 1977. Ústředním a klíčovým motivem této kolekce byla hvězdice a její motivy a variace. Od této doby uvádí módní divize Swarovski Jewerly své novinky z oblasti módních šperků pravidelně dvakrát do roka. Originální módní bižuterie a šperky Swarovski tak neustále určují nový trend ve svém oboru.

V devadesátých letech se ujímá řízení firmy Swarovski její dosavadní umělecká ředitelka Rosemarie Le Gallais. Ta úspěšně expanduje se značkou Swarovski do masivního módního využití krystalů Swarovski Elements a prosazuje i Swarovski šperky do oblasti módního návrhářství. Její největší inspirací je od prvního okamžiku jeden z nejuznávanějších a nejvlivnějších módních návrhářů 20. století Němec Karl Otto Lagerfeldt. Úspěšně také spolupracuje s designéry jako je Allessandro Mendini, Ettore Sottsass, Ron Arad, Giampiero Maria Bodino či Bořek Šípek. S těmito světovými návrháři se kromě šperků a bižuterie věnuje hojně také návrhu módních hodinek, svítidel a dalších interiérových doplňků pod značkou Swarovski s využitím krystalů Swarovski Elements.

V poslední době přichází neustále inovativní značka Swarovski v čele s Rosemarie Le Gallais například s takzvanou křišťálovou sítí, což je specifická tkanina, která se vyrábí z mikroskopických kovových vláken posetých barevnými kameny. Tato originální tkanina je hojně využívána k výrobě luxusních pásků k hodinkám a k výrobě kompletních večerních šatů na plesy a jiné společenské akce. Se zaměřením na mladší zákazníky přišly šperky Swarovski na trh s tzv. křišťálovým tetováním, což je technika, při které je zdravotně nezávadný křišťál nalepován na kůži. V roce 2004 firma Swarovski představila kolekci módních křišťálových svítidel, lustrů a jiných svítících šperků. Módní svítidla značky Swarovski s využitím krystalů Swarovski Elements je dnes možné najít v prestižních podnicích po celém světě jako je vídeňská galerie Albertina či kavárna Atelier.