Karl Lagerfeld – „móda je život“

Tak jako se levné prsteny a broušené krystaly staly za posledních 120 let nejvyhledávanějšími šperky a bižuterií, je dnes Karl Lagerfeld považován za možná nejvlivnějšího a nejuznávanějšího módního návrháře 2. poloviny 20. století vůbec.

Narodil se jako Karl Otto Lagerfeldt v meziválečném německu 10. září 1933 v Hamburku. Narodil se jako jediné ditě Elizabeth a Christiana Lagerfeldt. Švédský otec působil v investičním bankovnictví a zbohatl v Německu na výrobě kondenzovaného mléka. Karl se do desetiletého manželství Švéda Christiana a Němky Elizabeth narodil velmi pozdě, když bylo otci 60 let a matce 42. Karl však získal několik nevlastních sourozenců.

V roce 1953 se přestěhoval se svou matkou do Paříže. Tady si o dva roky později vysloužil práci u návrháře Pierra Balmaina, když vyhrál soutěž o nejlepší návrh kabátu. První cenu v kategorii šatů tehdy získal Yves Saint Laurent, který již úspěšně pracoval pro Dior.

Po třech letech, přesídlil Karl Lagerfeld k Jean Patouovi. Od něj ale brzy odešel a snažil se studovat, studia také rychle opustil a tak jak sám říká: věnoval se téměř dva roky spíše studiu života na francouzských plážích. Díky prostředkům jeho majetné rodiny si později zařídil v Paříži malý obchod s módním oblečením. V té době mu turecká věštkyně předpověděla, že uspěje v oblasti módy a parfémů. To se později stalo, když se prosadil jako nezávislý tvůrce, spolupracoval s módními značkami Chloé, Fendi či Chanel a vytvořil vlastní značku Lagerfeld, kde hojně využíval nejrůznějších krystalů a šperků.

Karl Lagerfeld narozený v roce 1933 se stal největším módním návrhářem druhé poloviny dvacátého století. Se svou kariérou módního návrháře začal v padesátých letech s malým obchodem v Paříži v době, kdy prsteny, přívěsky a šperky obecně, staly symbolem naprosté elegance.

Lagerfeldova hvězdná kariéra začala zejména v roce 1982, kdy začal pracovat pro světoznámou značku Chanel. Při návrzích nových modelů se nikdy nebál využít tradičních materiálů, ať už se jednalo o prsteny, náramky či náhrdelníky a nikdy neměl daleko ani ke kontroverzním akcím. Na začátku devadesátých let například na jedné ze svých přehlídek využil také řadu striptérek a bývalou herečku filmů pro dospělé. Karl Lagerfeld se také proslavil například tzv. sprchovými šaty s motivem tryskající vody pomocí speciálních korálků, originálními vyjížďkovými šaty a sérií výstředních klobouků.

Tak jako jsou dnes a téměř po celé dvacáté století byly prsteny, šperky a krystaly světovým číslem jedna mezi bižuterií, Karl Lagerfeld je rozhodně nejuznávanějším módním návrhářem. Během roku 2004 pracoval na designu modelů pro koncertní šňůru zpěvačky Madonny a později vytvořil většinu modelů pro koncertní turné australské zpěvačky Kylie Minoque příznačně nazvané Showgirls. Za pomoci jedinečných krystalů navrhl pánské a dámské modely pro švédskou módní značku H&M, které byly zcela vyprodány během dvou týdnů.

Kromě módního návrhářství se Karl Lagerfeld zabývá také fotografováním. Vytvořil řadu aktů s jihoafrickým modelem Davidem Millerem. Během roku 2005 byl představen jako hlavní postava reality show, ve které pečlivě dokumentoval proces návrhu a vytvoření podzimní a zimní kolekce jeho mateřské značky Chanel. Show ve Spojených Státech vysílal program Sundance během podzimu 2006.