Coco Chanel

Coco Chanel se narodila pod vlastním jménem Gabrielle Bonheur „Coco“ Chanel 19. srpna 1883 ve Francii v době, kdy šperky i bižuterie byly poměrně drahou záležitostí a šperky s průmyslově broušenými umělými krystaly ještě neexistovaly a teprve čekaly na svůj celosvětový úspěch. Coco Chanel se prosadila jako módní návrhářka a dnes patří mezi zásadní osobnosti v oblasti dámské módy 20. století.

Coco se narodila jako nemanželská dcera nepříliš bohatého obchodníka Alberta Chanela a jeho družky. Rodina s pěti dětmi si jen těžko mohla dovolit jakékoliv módní oblečení natož šperky či jinou bižuterii s křišťály. Po smrti své matky skončila Coco spolu se svými sourozenci v klášterním sirotčinci. To bylo v roce 1895. Coco byla se svou sestrou Julií později přestěhována do klášterní školy a ve dvaceti letech se již stala velmi schopnou švadlenou, když vypomáhala své tetě v obchodě s oděvy v obci Moulins.

Coco Chanel se v letech 1905 až 1908 věnovala kromě šití také zpěvu v nočních podnicích a kavárnách. Takto si občas přivydělávala v obci Moulins nebo ve Vichy. Při jedné z takových příležitostí získala Gabrielle Chanel svou přezdívku „Coco“, což znamená „miláčku“ nebo „dušičko“. V jednom z klubů brzy poznává bohatého majitele zámku a chovatele koní Etienna Balsana, který ji přivádí do vyšší společnosti. V době před První světovou válku, potkává Coco Chanel dalšího osudového muže svého života – diplomata Arthura Capela…

Před První světovou válkou se Coco Chanel během svého působení v Moulins a Vichy seznámila s diplomatem Arthurem Capelem. Britský diplomat přezdívaný Boy ji pomohl s otevřením několika obchodů v Paříži a Deauville s luxusními klobouky a sportovním oblečením.

V roce 1916 byl v luxusním letovisku Biarritz otevřen první salon pod značkou Coco Chanel. Coco Chanel vydává svou první kolekci s košilovými šaty bez korzetu a s úpletem. Krédem návrhů Coco Chanel byla vždy jednoduchost a funkčnost. Rozšířila módní oděvy, které si dříve mohla dovolit jen aristokracie a vyšší vrstvy, až do ulic k obyčejným lidem. V 30tých letech podniky Coco Chanel již mají 3500 zaměstnanců. V době před Druhou světovou válkou je již Coco Chanel nejbohatší francouzskou módní návrhářkou a je nazývána královnou módy.

Propuknutím Druhé světové války byla Coco Chanel nucena uzavřít téměř všechny své salony a válku strávila s německým diplomatem H. G. Von Dicklagem. Po válce byla Coco nařčena z kolaborování s nacisty a musela na devět let přesídlit do Švýcarska. Coco Chanel umírá 10. ledna 1971 a tváří značky Chanel se stává Karl Lagerfeld.